Çinli elektrikli araç devi Türkiye’ye geliyor!

Milliyet.com.tr/ Çinli elektrikli araç ve batarya üreticisi Skywell, Türkiye’ye yatırım planını açıkladı. Elektrikli araç devi Türkiye’ye toplamda 1.6 milyar dolar tutarında yatırım yapacağını duyurdu. Peki yatırım nereye yapılacak? Hem elektrikli araç hem de batarya mı üretilecek? Konuyla ilgili tüm merak edilenleri Skywell Türkiye CEO’su Mahmut Ulubaş, milliyet.com.tr’ye anlattı. Ulubaş konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Skywell ile Ulu Motor olarak, Türkiye ve Avrupa’da önemli bir dönüm noktasına imza atmış bulunuyoruz. Geçtiğimiz aylarda Ulu Motor ile Çin’in en büyük teknoloji firmalarından Skywell’in üreticisi Skyworth, Türkiye’de Batarya Geliştirme ve Üretim fabrikası açmak üzere anlaşmaya vardı. Ortaklığın ilk resmi adımı olarak da Skyworth, Türkiye operasyonları için Skyworth Motor Limited Şirketi’ni kurdu. Türkiye’de 2024 yılı içerisinde 800 + 4C mimariye sahip %30’dan %80 şarja 6,5 dakikada çıkan batarya üretim endüstriyel depolama fabrikası açacak olan iki grup bu ortak projeye yatırım gerçekleştirecekler. Her iki grup bu ortak proje için toplamda 30 Milyon doların üzerinde bir yatırım gerçekleştirecekler. Yatırım tutarlarının ilerleyen süreçte artması beklenmektedir.

FABRİKA NEREYE KURULACAK?

Batarya üretim fabrikası, sürdürülebilirlik ve teknoloji alanında attığımız büyük bir adımı temsil ediyor. Bu iş birliği ile açılacak olan Batarya fabrikası özellikle otomotiv pazarının dönüşümünde anahtar unsur ve bu teknolojiyi burada üretmek Türkiye’ye önemli kabiliyetler kazandıracak. Fabrika yatırımını nereye yapacağımız konusundaki görüşmelerimiz hali hazırda devam etmekte.

Gerçekleştireceğimiz batarya ve enerji depolama sistemi yatırımı, sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da geleceğin enerji ihtiyaçlarına çözüm sunma hedefine yönelik bir adım. Elektrikli araçlar ve enerji depolama sistemleri, yüksek kapasiteli bataryaların kullanılması nedeniyle yakın ilişkiye sahip. Enerji depolama sistemleri, elektrikli araçlar için enerji kaynağı sağlamanın yanı sıra, yenilenebilir enerjinin düşük üretim anlarında enerji depolanmasını ve daha sonra kullanılmasını sağlayarak enerji verimliliğini artırır. Bu alanlar giderek daha fazla önem kazanıyor çünkü sürdürülebilir enerji çözümleri ve enerji depolama teknolojileri, enerji dönüşümünde kritik bir rol fabrikamız sadece Türkiye’deki enerji ihtiyaçlarına yanıt vermekle kalmayıp, Avrupa’daki enerji taleplerine de önemli bir katkı sağlamayı amaçlıyor. Skywell Türkiye, enerji depolama teknolojisinin avantajlarına odaklanarak hem ülke içinde hem de uluslararası arenada öncü bir rol oynamayı hedefliyor.

YEDEK PARÇA ÜRETİMİ TÜRKİYE’DE OLACAK

Ayrıca Türkiye’de bir araç üretim hattı kurmayı, yedek parça tedarik sistemini Türkiye’ye getirmeyi ve bazı parçaların üretimini burada yapmayı da planlarımız arasına koyduk, tüm bu süreçler için zaman içinde farklı iş ortaklıklarımız olacak. İsteğimiz Türkiye’nin yeni enerji araç endüstrisi teknolojisini ve kapasitesini geliştirmeyi planlamak.

Ülkemizde pazara girdiği andan itibaren en dikkat çekici elektrikli SUV’lardan biri olan ve 2022 yılında TEHAD tarafından yapılan halk oylaması ile yılın elektrikli otomobili seçilen Skywell ET5; güçlü duruş sergileyen modern tasarımı, hızlı şarj batarya teknolojisi, şehir içi uzun menzili, yarı otonom sürüş özelliği, akıllı özellikleri ve en önemlisi 8 yıl veya 150 bin km batarya garantisi ile Avrupa ve Türkiye elektrikli otomobil pazarının önemli bir oyuncusu olmuş durumda. 86 kWh yüksek kapasiteli bataryası sayesinde, şehir içinde 642 km’ye kadar menzil sunabilen ET5 Long Range’in, 0’dan 100 km/s hıza ulaşması 7,9 saniye sürüyor. Son teknolojik donanımlarla tasarlanan 150 kW gücündeki e-SUV modelimiz, hızlı şarj olma özelliğiyle yüzde 20’den yüzde 70’e yaklaşık 38 dakikada ulaşıyor. Bu özellikleriyle rakiplerinden sıyrılan yeni tasarımımız, özellikle uzun menzilli ve konforlu bir sürüş tercih edenler için kusursuz bir seçenek oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir