Hakan Fidan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Gerapetritis ile görüştü

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Gerapetritis, mevkidaşı Hakan Fidan ile görüşmelerde bulunmak üzere bugün Ankara’ya geldi. İki bakan, bakanlıkta bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeden bir fotoğraf paylaşan Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, X hesabından yaptığı açıklamada, iki bakanın bugün görüşmelerde bulunacağını kaydetti.

Türkiye ziyareti öncesinde AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Gerapetritis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in New York’ta yapılması planlanan görüşme için iki bakan olarak zemin hazırladıklarını söylemişti.

Gerapetritis, Erdoğan ile Miçotakis’in Litvanya’nın Vilnius kentinde düzenlenen NATO Zirvesi çerçevesinde olumlu bir atmosferde bir araya geldiklerini, iki liderin burada Türkiye ve Yunanistan’ı tekrar uzlaşı yoluna sokmaya karar verdiklerini kaydetti.

‘POZİTİF GÜNDEMİN GERÇEKLEŞMESİ İKİ TARAFA DA FAYDA SAĞLAYACAKTIR’

Gerapetritis, bugün yapılacak görüşmenin gündem maddeleriyle ilgili olarak, “Hem mevkidaşımla liderlerimizin New York’ta düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu kapsamında yapacağı, ülkelerimiz arasında düzenli işbirliği niyetini teyit edecek bir sonraki görüşmenin zeminini hazırlamak için hem de 7 yılın ardından ilk Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) toplantısının gelecek aralıkta Selanik’te organize edilmesine hazırlanmak üzere Türkiye’yi ziyaret edeceğim” açıklamasında bulundu.

Yunanistan Dışişleri Bakanı, iki ülke arasındaki pozitif gündem ile ekonomik ve ticari işbirliğinin yeniden canlanması çerçevesini hedeflediğini belirterek, ulaşım, denizcilik, teknoloji, çevre koruması ve doğal afetlerle mücadele, “Enterprise Greece” ve “Invest in Türkiye” arasındaki işbirliğinin resmileşmesi somut örneğinde olduğu gibi iş dünyasında işbirliği alanlarını da kapsayacak şekilde genişlediğini söyledi.

Yerapetritis, sözlerini şöyle sürdürdü: “(Pozitif) Gündemin gerçekleşmesi her iki tarafa da önemli ekonomik faydalar sağlayacaktır. Burada örnek olarak, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2022 yılında 5,4 milyar euroya ulaştığını söylememiz yeterli olacaktır ancak bariz ekonomik faydaların edinilmesinin yanı sıra pozitif gündemin gerçekleştirilmesiyle aramızdaki diyalog da canlı kalıyor. Bu diyalog, hem ilişkilerimizde hem de her iki tarafın ulusal çıkarlarının geliştirilmesinde ilerleme kaydedilebilmesi için tek gerçek araçtır.”

‘BU MESAJI ÖNCE HÜKÜMET BAŞKANLARININ VERMESİ ÖNEMLİ’

Gerapetritis, Fidan ile karşılıklı anlayış ve samimiyet temelinde çok iyi kişisel ilişki kurduklarını, doğrudan ve yapıcı işbirliği yapmalarına imkan tanıyan şekilde düzenli iletişim içinde olduklarını ifade etti. Yüksek düzeydeki direkt iletişim kanalının, krizlerin hızlı şekilde bertaraf edilmesini sağladığını kaydeden bakan, bunun iki ülke yetkilileri arasında tüm düzeylerdeki görüşmeler için sağlam temellere de imkan tanıdığını ifade etti.

Gerapetritis, Erdoğan ve Miçotakis arasındaki düzenli görüşmelerin hem güçlü bir sembolizm taşıdığını hem de esaslı bir içeriğe sahip olduklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İki lider bir yandan siyasi diyaloğun, pozitif gündemin ve güven artırıcı tedbirlerin sonuçlarını onaylıyor, diğer yandan, görüşmelerin devamı için genel yönlendirme yapıyorlar. İki dışişleri bakanının sorumluluğu ve hesap verebilirliğiyle yapılan, hükümetler arası görüşmelerin, iki ülke liderinin düzenli aralıklarla yapacakları görüşme gündeminde yer almasını son derece önemli buluyorum. İyi işbirliği ve karşılıklı anlayış mesajını, ilk olarak hükümet başkanlarının vermesi halklarımız için önemli bir mesajdır.”

‘DİYALOG ANCAK BU ÖNKOŞULLA BAŞARILI OLABİLİR’

Türkiye ve Yunanistan’ın turizm ve ulaşım gibi alanlarda ortak fayda sağlayacak hedefler ortaya koyabileceğini kaydeden Gerapetritis, bu tür alanlarda işbirliğinin iki komşu ülkeye sağlayacağı faydanın çok büyük olacağını ve ekonomiyle sınırlı kalmayacağını vurguladı. “Zaten bu nedenle turizm ve ulaşım pozitif gündemde başı çekiyor” diyen bakan, iki ülke arasında süregelen sorunlar için ise şöyle konuştu:

“İkili ilişkilerde yıllardır çözülemeyen sorunların çözümü için benimsenmesi gereken yeni bakış açısının, iki ülke arasında samimiyet ve güven ilişkisi kurulmasına öncelik vermesinde fayda olduğunu düşünüyorum. Adım adım ilerletilmeye çalışılan diyalog süreci ancak bu önkoşulla başarılı olabilir. Bu süreç, her zaman uluslararası hukukun prensiplerine tam saygı ile dışişleri bakanları tarafından yönlendirilecek ve siyasi diyaloğa, pozitif gündeme, güven artırıcı tedbirlere yansıyacaktır. Bu şekilde, faydalı ve somut sonuçlar elde edebilmek adına sürekli takip, ortak bir yaklaşım ve yüksek hesap verebilirliği olacak.”

‘İKİ HALK HER ZAMAN BİRBİRİ İÇİN İNSANİ İLGİSİNİ KORUYOR’

Yunanistan’ın da iki halk arasındaki etkileşimin artmasını arzuladığını belirten Gerapetritis, iki halkın mensuplarının günlük yaşamda hiçbir zorluk olmaksızın birlikte var olabileceğini vurguladı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Gerapetritis, her iki ülkeyi de karşı taraftan her yıl ziyaret eden yüzbinlerce turistin bunun bir kanıtı olduğunu belirterek, “Ancak bunun da ötesinde, Yunanistan ve Türkiye’nin 2023’te karşı karşıya kaldığı trajik kayıplar vesilesiyle bir kez daha görüldü ki her iki halk da her zaman birbiri için insani ilgi ve alakasını koruyor. Bu insaniyet belki de iki halkı birleştiren en önemli ortak özellik” diye konuştu.

ZİYARET YUNANİSTAN BASININDA NASIL KARŞILANDI?

Gerapetritis’in Türkiye ziyareti, Yunanistan kamuoyunda iki ülke arasındaki sorunların çözüm süreci için atılacak temel adımlardan biri olarak yorumlandı. To Vima gazetesinin hafta sonu sayısındaki Yannis Kartalis imzalı, planlanan Fidan-Gerapetritis ve Erdoğan-Miçotakis buluşmalarının değerlendirildiği yorumda, “Soru şudur ki 50 yıldır devam eden bilindik tehlikeli çıkmazı ortadan kaldıracak özlü bir şey olacak mı?” ifadesi kullanıldı.

Avgi gazetesinin hafta sonu sayısında Kaki Bali imzalı yorumda da Atina ve Ankara’nın yakınlaşma sürecinde, kolaydan zora giden bir yol izlendiği değerlendirmesi yer aldı.

İki ülke arasındaki pozitif gündemi şekillendiren önemli isimlerden olan Yunanistan’ın Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Frangoyannis’in ikili ticari ilişkileri geliştirmeyi hedeflediğini belirten Bali, Frangoyannis’in İpsala Sınır Kapısı’nı da yeniden şekillendirmeyi planladığını ifade etti. Bali, geçmiş yıllarda iki ülkedeki iş insanlarının güçlü ilişkiler kurduğunu dile getirerek, “Hâlâ ortak çıkarlar ve işbirliği niyeti mevcut ve Frangoyannis de bunu güçlendirme sözü veriyor” dedi.

‘ELLE TUTULUR FAYDALAR İÇİN BELLİ ADIMLAR HAZIRLANMALI’

Proto Thema Gazetesi de Makis Polatos imzalı analizinde, benzer bir bakış açısıyla “Frangoyannis’in işi daha kolaya benziyor, zira hem Türk hem de Yunan halklarının, sözü geçen pozitif gündemdeki işbirliğinden elle tutulur faydalar edineceğini gösterecek belli adımlar hazırlaması gerek” ifadelerine yer verdi. Polatos, 17-18 Eylül’de New York’ta gerçekleştirilmesi planlanan Erdoğan-Miçotakis görüşmesini “Atina ve Ankara arasında uzlaşı arzusuyla yapılan bayrak yarışının bir parçası” olarak yorumladı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı eski danışmanı, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi uzmanı Prof. Dr. Panayotis Ioakimidis, Ta Nea gazetesi için kaleme aldığı makalesinde Türkiye, Yunanistan ve jeopolitik olarak Avrupa ve uluslararası çevrelerde var olan şartların Türkiye ve Yunanistan arasındaki sorunların çözümü için eşsiz bir fırsat oluşturduğunu kaydetti. Ioakimidis, “Eğer bu fırsat değerlendirilmez de kaçırılırsa, 50 yıl daha beklemek zorunda kalırız ve zaman Yunanistan’ın aleyhine işler” ifadelerini kullandı.

Kathimerini gazetesinde ise Vasilis Nedos imzalı analizde, Gerapetritis ve Fidan’ın iki ilişkilerdeki sorunlardan bazılarını çözmek amacıyla buluşacağı belirtilerek, “Miçotakis ve Erdoğan’ın Vilnius’ta buluştuğu andan itibaren dile getirilen ve mantıklı çekincelere rağmen, Yunanistan Başbakanlığı, Atina’nın hedefinin kıta sahanlığı ve deniz yetki alanlarına ilişkin ikili sorunların çözümü için Uluslararası Adalet Divanı’na gitmek olduğunu saklamadı” değerlendirmesinde bulunuldu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x