3 asker yaralanmıştı: ABD’den Irak’taki Kataib Hizbullah tesislerine saldırı

Beyaz Saray, yazılı bir açıklama yaparak Irak’ta ABD’nin öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon üssüne bomba yüklü insansız hava aracı (İHA) ile saldırı gerçekleştiren Kataib Hizbullah örgütüne ait üç noktanın hedef alındığını duyurdu.

Beyaz Saray’ın internet sitesinden Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson tarafından yapılan yazılı açıklamada, dün sabah erken saatlerde, ABD’nin askeri personelinin Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirilen İHA saldırısında hedef alındığı, saldırı sonucu biri ağır üç ABD askerinin yaralandığı hatırlatıldı. Saldırıyı İran destekli Kataib Hizbullah ile bağlantılı grupların üstlendiği belirtilen açıklamada, Başkan Joe Biden’ın saldırı hakkında bilgilendirildiği, Biden’ın ‘mütekabil’ saldırı emri verdiği bilgisi paylaşıldı.

ERBİL HAVALİMANI YAKINLARINDAKİ ÜSSE BOMBA YÜKLÜ İHA İLE SALDIRI

Beyaz Saray’ın açıklamasına göre, Biden, Savunma Bakanı Lloyd Austin ve ulusal güvenlik ekibi ile yaptığı görüşmede, ‘özellikle insansız hava aracı faaliyetine odaklanılarak Kataib Hizbullah ve bağlantılı gruplar tarafından kullanılan üç tesise saldırı emri’ verdi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY), Erbil Uluslararası Havalimanı yakınında bulunan ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon üssüne bomba yüklü insansız hava aracı ile saldırı gerçekleştirildiğini duyurmuştu.

Irak’ta İran yanlısı Şii milis grupların içinde yer aldığı bilinen “Irak İslami Direniş”, daha önce yaptığı yazılı açıklamalarda, Irak’ın batısındaki Ayn el-Esad Havalimanı ve Erbil Havalimanı’ndaki koalisyon üssünün yanı sıra Suriye’nin kuzeyindeki Tel el-Beyder ile Suriye’nin güneyindeki Et-Tenef Üssü’ne de saldırı düzenlendiğini duyurmuştu.

’20 HAŞDİ ŞABİ MENSUBU YARALANDI’ İDDİASI

Öte yandan, AA’nın Irak’ta yayın yapan yerel medya organı Shafaak News’ten aktardığına göre, Irak’ta ABD saldırısı sonucu 20 Haşdi Şabi mensubunun yaralandığı iddia edildi. Haberde, ABD güçlerinin Babil vilayetinde Haşdi Şabi mevzilerine yaptığı saldırıda 20 Haşdi Şabi mensubunun yaralandığı ileri sürüldü. Irak hükümet makamlarından ise konuya ilişkin henüz herhangi bir açıklama yapılmadı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir